İşletme Anayasası Hazırlama Teknikleri

NEDEN ”DENEYİM PAYLAŞIMI”DİYORUZ..?
Öncelikle belirtmek isteriz ki,biz sayıları kırka yaklaşan sunumlarımızda ”Eğitim”sözcüğünü kullanmayı pek sevmiyoruz. Çünkü amacımız zaten ömürlerinin büyük bir bölümü çeşitli adlar altında gördükleri eğitim çalışmaları ile geçen katılımcılarımıza sadece otuz beş yılı geçkin meslek(ler) hayatımızda tanıklık ettiklerimizi,bize yaşatılanları ve bizim yaşattıklarımızı anlatarak onlarla maddi-manevi sayısız bedeller ödediğimiz deneyimlerimizi paylaşmak ve iş yaşamlarını sürdürdükleri denizlerin dalgalarına kapılıp Emek Yüklü Gemilerini kayalıklara çarpmalarını engelleyebilmeleri için hepsinin birer gerçek hikayesi olan ipuçlarını paylaşmak. Yani gücümüz ve bilgimiz yettiğince DENİZ FENERLERİ olabilmek. Kısacası her bir Deneyim Paylaşımımız ”DAMDAN DÜŞEN ADAMIN” yolda tanıklık ettiklerine denk geliyor.
Ve yürekten inanıyoruz ki;”HER DEĞER BİN EMEK”

 

Malum;

Anayasa,örgütlenmiş bir toplumda devletin yönetim biçimini belirten, yasama, yürütme, yargılama erklerinin nasıl kullanılacağını gösteren, yurttaşların hak ve ödevlerini, özgürlüklerini saptayan ve düzenleyen, yasa sıralamasında en önde gelen yasaya deniliyor.

Yani işleyişin tüm kurallarının saptandığı ve ihlali halinde de ihlalin niteliğine göre çeşitli yaptırımların uygulanmasını hükme bağlayan bir kurallar bütünü anlamına.

Peki Anayasanın işletmelerle ne ilgisi var ?

Çok yakından ilgisi var.

Çünkü işletmeler de  yazılı olmasalar da kendi işleyişlerine ve felsefelerine uygun pek çok yasanın normları ile işlevlerini sürdürürler.

Pek çoğu bunun farkında olmasalar bile,her işletmenin olmazsa olmazlarının hüküm sürdüğü bir kurallar bütünü vardır.

Ancak genellikle bu kurallar bütünü yazılı bir kurallar bütünü haline gelemedikleri için sürekli yorumlara açık kalırlar.

Son tahlilde istemsizce de olsa Kuralsızlığı kural edinmek zorunda kalırlar ki;

İşte işletmelerde iç  çatışma da,karmaşa da burada başlar.

Elbette her koşulda sadece ”Bir” olan ”Doğru”nun eğilip bükülüp içinden bir kaç tane daha  ”Doğru”çıkartılması çabaları da.

Sonra gelsin karmaşa..

Biz İşletme Anayasalarının onların ticaret deryasında yol alan gemilerinin kuralsızlık kayalıklara çarpıp yara almalarını bazen de batmalarını önleyecek bir DENİZ FENERİ olduğuna inanıyoruz.

İşletme değerlerine bağlı misyon  ve stratejik hedeflerden oluşan,bu hedeflere ulaşmalarında kendi içinde ki yapıya dair soruların ve sorunların analizini yapabilmelerini sağlayarak onları doğru teşhis etmelerini ve çözümlerini üretebilmelerinin önünü açan,yapı da bulunan değerlere tek sesliği ve ortak aklı kazandıran,İşletmenin devamlılığını ve gücünü arttırmasına el veren,daha da önemlisi  bünyelerinde oluşan tüm operasyonların  kurumsallaşmasını sağlayan kurallar bütünü olan İŞLETME ANAYASALARI şirketin  rotasını tayin eden SEYİR DEFTERLERİ dir.

Biz de,İşletme anayasaları hazırlama Teknikleri Deneyim Paylaşımımız da işletmelerimizle bu Seyir Defterinin en kolay ve en uygulanabilir biçimde nasıl yazılabileceğine dair yöntemleri irdeliyoruz.

Ana amacımız;2022 nin Haziran ayının son haftasında okunmaya hazır olacak Deneyim Paylaşımımızla aynı adı taşıyan kitabımızla da destekleyeceğimiz bu Paylaşım Programımızın değerli işletme yöneticilerimizin”İşte buna ihtiyacımız var”dedikleri pek çok ipuçlarını bulacakları bir çalışmaya imza atabilmek.

Sizin İşletmenizin de seyir defterini birlikte yazabilmek dileklerimizle…

UYGULAMALARIMIZIN İŞLEVSEL AYRINTILARINI 
 SİTEMİZİN ÜST BLOĞUNDA YER ALAN
 ”UYGULAMA AYRINTILARI”
     KATEGORİMİZDEN İNCELEYEBİLİRSİNİZ

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site by Uzman Tescil