Ana Sayfa SPAM 8 Aralık 2021 110 Görüntüleme

SS // SATIŞ YÖNETİCİSİNE NOTLAR VE İPUÇLARI

SATIŞ YÖNETİCİSİNE NOTLAR VE İPUÇLARI

Sevgili Satış Yöneticisi ;

2008 yılında basılı yayınladığımız ve 2020 yılında da güncelleyerek ikinci baskısını e-kitap formatıyla çıkarttığımız Satıcıya Notlar ve İpuçları adlı kitabımızı bir müfredat olarak kabul edip uzun yıllardır satış eğitimleri veriyoruz.

Yalnızca otuz beş yıllık satış ve satış yöneticiliği deneyimlerimizden edindiklerimizi kaleme aldığımız serinin ilk kitabımızda fasülye pilav yiyen satıcının yine fasülye pilav yiten müşterisine satışına dair notlara ve ipuçlarına yer verdik.

Yani Türk’ün Türk’e satışını irdelemeye çalıştık.

İstedik ve arzuladık ki, deneyimlerimiz mesleğe yeni başlayan satıcı adaylarına satışın engebeli arazisinde kılavuz olsunlar.

Meslek hayatımıza somut olarak nokta koyduktan sonra genç satıcılara mesleğin etiğini ve kriterlerini anlatmaya başladığımız 2014 yılı  öncesine kadar satışın her kademesinde görev yaptık.

Ağırlıklı olarak ta ülkenin bilinen şirketlerinde Satış Müfettişliği, Ekip Liderliği, Bölge Müdürlüğü ve Satış Genel Koordinatörlüğü sorumluluklarını yürüttük.

Şimdi sıranın birbirinden renkli, birbirinden riskli ve yine birbirinden heyecanlı olaylarla dolu Satış Yöneticiliği yaşamımızın kazandırdığı deneyimleri henüz sorumlulukların  başlarında olan genç Satış Yöneticileri ile paylaşmaya geldiğini düşünüyoruz.

Tabi kitabımız bu konuda öteden beri faaliyet gösteren meslektaşlarımıza da ulaşabilirse ne mutlu bize.

Öncelikle belirtmeliyiz ki; bu paragrafları yazmamızın amacı asla size işini öğretmek, ahkam kesmek, eski köye yeni adetler taşımak değil.

Sadece sizlerden daha önce ki yıllarda mesleki anlamda damdan düşmemizin neticesinde gördüklerimizden, saptadıklarımızdan ve yaşadıklarımızdan yaptığımız çıkarımları hani belki çalışmalarınızda faydaları olabilir umudu ile paylaşmak istiyoruz hepsi o.

Elbette aranızda mesleki yeterlik açısından bizden birkaç adım ötede olanlarınız da vardır ki bu bizi ziyadesi ile memnun eder.

Sözün özü;

Tabletinizden, telefonunuzdan ya da her nereden okuma teveccühünü gösteriyorsanız Satış Yöneticisine Notlar ve İpuçları (siz öneriler de diyebilirsiniz) Satıcıya Notlar ve İpuçları’ndan sadece nicelik anlamında ayrışıyor.

Ha, bir de okuyucumuza hitap tarzımızı ile; Satıcıyı konu alan satırlarımızda artık torunlarımız yaşlarında olduklarını varsayarak ve hoş görülerine sığınarak onlara ‘‘Sen’’ diyerek hitap ettiğimiz için bize gönül koymayacaklarını düşündük. Dileriz yanılmamışızdır.

Satıcıların ancak uzun yıllar satış teşkilatlarında sahada görev yaptıktan sonra Satış Yöneticiliği sorumluluklarına geldikleri göz önüne alınırsa nitelik anlamında da bir devam kitabı olarak düşünülebilir.

Bu kitap sözün en başında dediğimiz gibi aslında damdan düşenin düşerken yolda gördüklerine dairdir ve  fasülye pilav yemek te bu kitapta da ortak paydadır..

Yani bize özgü hasletlerle Türk satış Yöneticisinin Türk Satıcısı ile iletişimi ve dahi satışa dair diğer unsurlarla…

Satış Yöneticisine Notlar Ve İpuçlarını iki ayak üzerine oturtarak oluşturduk.

Birinci ayakta işlenen konu ile ilgili Notlar adını verdiğimiz özgün paragrafları, ikinci ayakta ise bir Satış Yöneticisinin olmazsa olmazlarını, Ölçütlerini bulacaksınız; ölçütler de Kişisel ve İşlevsel olarak iki ayrı bölümde yer alacaklar.

Malum kriter sözcüğünün Türkçe’de ki karşılığı olan ölçütün felsefi anlamı

‘‘Bilgide doğruyu yanlıştan ayırt etme aracı olması’’dır ki, elinizde ki kitabın temelinde ki harçta odur.

Kendi Firmasında Satış Yöneticiliği yapan meslektaşlarımıza yönelik ölçütleri de atlamadık elbet. Onlara dair notlarımızı ve ipuçlarımızı ölçütlerin dördüncü başlığının altında bulabilecekler.

Satışta ve Satış Yöneticiliğinde kadınların da rollerin önemi tartışılmaz. Biz de yıllar boyunca kadın arkadaşlarınızla omuz omuza pek çok satış başarılarının altına imzamızı attık. Dolayısı ile de hem sahada hem de Satış Yönetiminde neleri yapabileceklerine ve gösterdikleri mucizelere  yakından tanık olduk.

İşte hem bu yüzden, hem de kendilerine olan derin saygımızdan dolayı kitabımızda Kadın Satış Yöneticisi Ölçütleri diye bir başlık görmeyeceksiniz .Çünkü yürekten inanıyoruz ki  ‘‘Satıcı satıcı,Satış Yöneticisi Satış Yöneticisidir; bu işin  kadını erkeği olmaz!’’

Bu inancımızı da kitabımızın kapağında görselleştirmeye çalıştık. Kısacası Satış Yöneticisine Notlar ve İpuçları’nı her hangi bir cinsiyet ayrımına tabi tutmadan, kadını erkeği birbirinden ayırmadan kaleme almaya çalıştık.

Artık sadede gelelim;

Zira sayfalar boyunca anlatmaya çalışacağımız pek çok ölçüt ve ipucu bizi bekliyor…

Ama önce kendimize şiar edindiğimiz ve artık sloganımız haline gelen, pek çok yerde ki satışa dair eğitim çalışmalarında da atıfta bulunulan ve bizim satışı nasıl algıladığımızı vurgulayan yine bize ait bir önermeyi paylaşalım;

‘‘Satış Perdesi

Asla Kapanmayan

Bir

Sahne Sanatıdır;

Baş Aktörü

Satıcı,

Suflörü

Satış Yöneticisidir’’

**********************************************************************************************************

E KİTAP YAYINLANMA TARİHİ : 2020
A5 SAYFA SAYISI : 564
A4 SAYFA SAYISI 441
GÖNDERİM ŞEKLİ : EPUP YA DA PDF ŞİFRELİ DOSYA
EDERİ : 50.00 TL.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil