Ana Sayfa SPAM 7 Aralık 2021 105 Görüntüleme

SS // SATICIYA NOTLAR VE İPUÇLARI

 

 

SATICIYA NOTLAR VE İPUÇLARI

(İLK BASKI 2007 GÖZDEN  GEÇİRİLMİŞ E-KİTAP FORMATI 2021)

Dünya’nın en renkli ve en meşakkatli uğraşlarından olan satıcılık mesleğini tüm yönleri ile irdelemeyi amaçladığımız bu çalışmamızda, otuz yılı aşkın deneyimimizi genç arkadaşlarımız ile paylaşmayı amaçladık.

Hiç bir kaynak eserden yararlanmaksızın, sadece bire bir yaşadığımız olaylardan edindiğimiz deneyimlerden yola çıkarak, evdeki hesapla çarşıdaki hesabın tutabilmesi için, nelerin yapılması gerektiğini, başka türlü anlatabilmemizin pek mümkün olmadığını düşündük.

Pek çok insan için, çalışmak ve para kazanmak tek bir meslek dalının üyesi olmaktan ibarettir.

Yine pek çok insan, işini yaparken, başka mesleki bilgileri kullanmaya gereksinim duymaz.

Örneğin bir taksi şoförü için,muhasebe bilgisi ne kadar gereklidir?

Ya da bir psikolog için günlük valör ne ifade eder?

Bir nakliyeci aracındaki malı teslim ettiği noktanın ödeme konusunda ki güvenilirliğinden ne kadar sorumludur?

Bir reklamcı tanıtımını yaptığı ürünün noktalarda ki penatrasyonunu ne kadar sağlayabilir?

Bir öğretmen, müşteri eğitimi konusunda ne denli bilgili olabilir?

Bir ekonomist, daralan piyasalarda mal ve hizmet dağılımını ne ölçüde yürütebilir?

Ancak bir meslek dalı vardır ki, yukarıda bir kaç tanesine değinilen uzmanlık dallarının verileri kullanılmadan  layıkı ile yapılamaz.

Bu meslek dalı da SATICILIKTIR.

Satıcı, bir taksi şöförü kadar araç kullanır, psikolojik yöntemler yardımı ile müşterisini satışa hazırlar,Sıcak ya da sipariş yöntemleri ile  satış yaptığı noktaların güvenilirliğinden direkt sorumludur, mal ya da hizmet tanıtımını müşterisi ile birebir ilişki kurarak yapmak zorundadır.

Hangi sektörde faaliyet gösterirse göstersin, müşterisini ürünü konusunda eğitmek ve yönlendirmekte onun sorumluluğundadır.

Tıpkı zaman zaman yaşanan kriz dönemlerinde satış hacmini korumak ve müşteri portföyünü dağıtmamak adına pratik stratejiler üretmekle yükümlü olduğu gibi.

Bazı sektörlerde ise tıp ya da mühendislik bilgisi olmadan satışta başarı sağlamak mümkün değildir.

Günümüzde satıcılık kriterleri önemli değişikliklere uğramakta, vasıfsız kimselerin sığındıkları bir liman olmaktan hızla çıkmakta, nitelikli, eğitimli ve bilgili kişilerin kariyer sahibi olabilecekleri bir iş dalı olarak ışıldamaktadır.

Eskilerin pazarlamacı kavramı, müşteri temsilciliği ile yer değiştirmekte ve firmalar, satıcılarını özenle seçmektedirler.

Gazetelerde ve internet insan kaynakları sayfalarında yer alan satıcı arama ilanlarında belirtilen nitelikler bu savımızı destekler konumdadır.

Sektörü ne olur ise olsun, artık şirketler ürettikleri mal ya da hizmetin satışını profesyoneller yardımı ile yapmayı tercih etmektedirler.

Satış kadroları yetersiz işletmelerin ticaret sahnesinde uzun süre yer alamayacakları aşikardır.

Rekabetçi ve serbest piyasa ekonomilerinde pazar payı oluşturmak, büyüyebilmek daha önemlisi kalıcı olabilmek,sunulan mal ya da hizmetin kalitesinin yanında prezentasyonu yani sunumu ile mümkündür.

Bu da nitelikli satıcıya duyulan gereksinimin bir başka göstergesidir.

Ekonomide yaşanılan gel-gitler, piyasalarda ki talep daralmaları, rekabetin yoğunlaşması, pazarlama politikalarındaki evrim satıcı kavramını daha bir önemli konuma taşımaktadır.

Sürecin  doğal sonucu olarakta firmalar satış departmanlarını oluşturmada daha çok özen göstermekte ve onlara özel bütçeler ayırmaktadırlar.

Ahlaki değerleri de bünyesinde barındıran satıcılık, belirli kriterlere dayanan, olmazsa olmazları bulunan, özveri ve sevgi isteyen, sürekli vitrinde yaşanılan ciddi bir meslektir.

Ağız kalabalığı, aldatma, yanlış yönlendirme gibi yanlış kavramlar süratle satıcılığın dışına itilmektedir.

Babadan kalma yöntemlerin, sürekli kan kaybettiği günümüz satış dünyasında her sektörde baş döndürücü bir rekabet yaşanmakta, dolayısı ile satıcılığın yıldızı her geçen gün biraz daha parlamaktadır.

Ancak, satıcılık ülkemiz de bir meslek dalı olarak yeterli desteği görmekten uzak kalmıştır.

Niteliksiz kişilerin sergiledikleri olumsuz yaklaşımlardan dolayı örselenmiş ve hak ettiği saygınlığı tam anlamı ile kazanamamıştır.

Bu handikapı yüzünden de zaman zaman küçümsenmiş, herkesin her zaman yapabileceği ek bir  uğraş olarak görülmüştür.

Özellikle ısrara dayalı ve arkasında durulmayan ürünlerin satışlarında kullanılan Ablalı, abili, dayılı,yengeli satış çabaları mesleği olumsuz yönde etkileyerek içeriksiz bir pazarlamacı kavramının doğmasına neden olmuştur.

Üniversitelerin de bu konudaki duyarsızlığı satıcılığın bir meslek olmaktan çok, günü kurtarmak için yapılan bir iş olarak görülmesinin başlıca nedenlerindendir.

Satıcılığın ciddi bir eğitim sistemine dahil olamayışının acısını firmalar çekmekte,ülke ekonomisi de bu durumdan payını almaktadır.

Piyasada kalifiye eleman bulmakta zorlanan şirketler, ya kendi eğitim sistemlerini oluşturmakta ya da sektörlerinde kendisini kanıtlamış satıcıları transfer etmektedirler.

Bu durumun işletmelere maddi yük ve zaman kaybı olarak geri dönmesi kaçınılmazdır. Günümüzde firmalara satış destekleri vermek ve satıcı yetiştirmek amacı ile kurulmuş pek çok danışmanlık şirketi faaliyet göstermektedir.

Bunların önemli bir bölümü ekonomik sorunlarını aşmış ülkelerin uyguladıkları satış stratejilerini ders notlarına almışlar ve eğitimlerini yine bu ülkelerin koşullarının bizde de yaşanıldığını varsayarak yola çıkmışlardır.

Oysa ki, bizim ülkemiz hemen her konuda olduğu gibi satış ve satıcı kavramlarında da kendine özgü bir yapılanma içerisindedir.

Dışarıdan motomot tercümelerle hazırlanan eğitim seminerleri, çoğu zaman teoriden ileriye gidememekte, bu da eğitime yatırım yapan firmaları demorolize etmektedir.

Ülke gerçeklerinin göz ardı edilerek sunulan eğitimler, Türk satıcısının piyasasında yaşadıkları ile çelişmekte dolayısı ile konu ciddiyetini yitirmektedir.Satıcı bu eğitimlerde genellikle öğrenci konumunda kalmakta ve irdelenen konuların piyasa uygulamalarındaki etkinliğini kavramakta zorluk çekmektedir.

Oysa ki, satış zamana karşı bir yarıştır.

Bu yarışta var olabilmek oyunu kurallarına göre oynamayı öğrenmekle mümkündür.

Satıcılık ve satış yönetimi konusunda bizim olaya bakış açımız ve yaklaşımımız,süre gelen bilgilendirmelerden farklılıklar gösterecektir.

Bu farklılığın özünde birebir yaşanılan olayların verdiği deneyim ile bize özgü gerçekler yatmaktadır.

Pek çok eğitimde,seminerde değinilmeyen,göz ardı edilen satıcılık unsurlarını teker teker ele alıp inceleyeceğimiz çalışmamızda bir başka farklılığımız da, başlarken de değindiğimiz gibi sunumumuzu tamamen otuz yılı aşkın satış ve satış yöneticiliği deneyimimizin üzerine kurmuş olmamızdır.

Satıcılığı kişisel ve işlevsel kriterlerine ayırarak ve bu kriterleri kısa notlar ve uygulamada ki ipuçları         birlikte ele alırken istedik ve diledik ki satışın her aşamasında çalışmaktan oluşan deneyim ve çıkarımlarımızı sizin ile de paylaşarak çorbanız da bir dirhem tuz olalım.

Elinizdeki bu kitap,hiç bir alıntı kullanılmadan hazırlanmıştır.

Sadece sahada karşılan olaylar ve uygulamalarda ki aksaklıklardan yola çıkılarak yazılmış, satıcıya mesleğinin önemini anlatmaya çalışmaktadır.

Kısacası bu çalışma da, fasülye pilav yiyen satıcının fasülye pilav yiyen müşterisine yaptığı satışı anlatmaya çabaladık ta denilebilir.

Yani Türk’ün Türk’e özgü hasletleri ile Türk’e satışını.

Mr.Cons’suz, Mrs.Jane’siz.

İnsana devamlı yeni ufuklar açan, kariyer yapabilme olanağı tanıyan, maddi getirisi sınırlanamayan, satıcılık mesleğinde yapılması ve yapılmaması gerekenleri içeren bu çalışmamızın, faaliyetlerinize ufakta olsa katkıda bulunması en büyük dileğimizdir.

******************************************************************************

BASILI KİTAP OLARAK YAZIM VE YAYIMLANMA YILI :  2007
E KİTAP YAYINLANMA TARİHİ : 2021
A5 SAYFA SAYISI : 454
A4 SAYFA SAYISI :321
GÖNDERİM ŞEKLİ : EPUP YA DA PDF ŞİFRELİ DOSYA
EDERİ : 50.00 TL.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

ÖZEL İNSANLAR // YAVUZ BUBİK

ÖZEL İNSANLAR // YAVUZ BUBİK

Hazır Site by Uzman Tescil