Ana Sayfa SPAM 7 Aralık 2021 97 Görüntüleme

SS // NİTELİKLİ CEHALET

NİTELİKLİ CEHALET
Hatırladığım çocukluğum,gençliğim,orta yaşlılığım ve yaşlılığa terfi ettiğim bu günlere kadar geçen seneler içerisinde hayata dair en net tespitim,toplumca yaşadığımız her musibetin kendisine özgü nitelik kazandırdığı ayrı bir cehalete denk geldiği oldu.
Nitelikli Cehalet,cehaletin ezber bozan halini yani körlüğünden öte evrimleşmesini ve günümüzde aldığı şekli işliyor.
Ancak hemen belirtmek isterim ki, kitabı yazarken kesinlikle ‘’Ben bilirim’’gibi iddiam olmadı.Yani Nitelikli Cehalet hiçbir iddiayı kanıtlamak üzere yazılmadı.
Sadece ülkemizin ve hepimizin geçmişine olduğu gibi geleceğine de ipotek koyma uğrunda, organizmaya dönüşen cehaletin kazandığı(!) nitelikleri saptayıp geleceğe not düşmek istedim.
Üniversite yıllarımdan bu yana ortalama değerin geneli yansıttığına inandığım,sayısal verilere düşkünümdür.Bu yüzden de istatistiği çok severim;elinizde ki kitap ülkemiz ile ilgili yüzlerce istatiski veri taranarak ve uluslar arası istatistik verileri ile karşılaştırılarak hazırlandı.Her veride bir başka olumsuzluğun olması,cehaletin toplumumuza vurduğu damganın en güçlü kanıtıydı.
İki yıla dağılan hazırlanma sürecinde,kitabın konusundan asla söz etmeyerek yüzlerce insanla cehalet üzerine söyleşiler yaptım,notlar aldım.Konu ile ilgili elliden fazla kitap okuyup,bine yakın materyal topladım.
Nitelikli Cehaleti yazarken en çok şaşırdığım aslında cehaletin psikiyatrik verilerle çok daha iyi anlatılabileceğini keşfetmem oldu.
Hangi niteliği ele alsam mutlak surette hayatımın bir dönemine girmiş bir cahile denk geldi ve emin olun istisnasız hepsi ciddi şekilde psikiyatrik vakaydı.
Psikolojik değil psikiyatrik…
O yüzden sayfalar içerisinde psikolojiye atıf yapılan pek çok niteliğini göreceksiniz cehaletin.
Cehalet sistematik bir kurgu; İnsanın içinde başlayıp örgütlü hale gelen oluşum.
Onu saymayı, gruplamayı,analiz etmeyi pek bir güzel beceriyoruz da,iş topladığımız verileri düzeltmeye geldiğinde fena halde çuvallıyoruz.Adı her ne olursa olsun günümüzde cehaletin mazereti yoktur.
Kendimizde teşhis ettiğimiz, varlığını bildiğimiz,inkar edemediğimiz ama istersek düzeltebileceğimiz,ancak bu yolda hiç bir adım atmadığımız tüm yanlışlarımız da bizim nitelikli cehaletimiz.
Çalışırken şunu bir kez daha gördüm ki Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği yoldan bir metrelik kayışın dünya sahnesinde ki yansıması bin yıl…
Cehalet nitelik kazandıkça,onu inkar ön plana çıkıyor.
İnkar aslında teyittir ;
Bu kitap cehaletin teyidi üstüne…
Nitelikli Cehalet’in alaca karanlığına hoş geldiniz…
***
YAZIM YILI : 2015-2017
YAYINLANMA TARİHİ : 2017 (BASKI)(TÜKENDİ)
GÖZDEN GEÇİRİLME VE GÜNCELLEME TARİHİ : 2021
KİTAP FORMATI : E-KİTAP
A5 SAYFA SAYISI : 720
A4 SAYFA SAYISI : 329
GÖNDERİM ŞEKLİ ŞİFRELİ: EPUP YA DA PDF DOSYA
EDERİ : 30.00 TL.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil