Ana Sayfa SPAM 17 Ağustos 2021 224 Görüntüleme

ÖZEL İNSANLAR // FARK YARATANLARIMIZ

Her ne kadar yazı dizisinin adını ”Sivil Gündem’in Kaleminden”koysam da Alptemoçin Bekler Eğitim ve Endüstriyel Gelişim Vakfı Müdiresi Sayın Arife Koman‘ın gönderdiği  konuya hak ettiği önemi atfeden ve  titizlikle hazırlandığı kurgusundan belli olan  bilgilendirme-tanıtım çalışmasını görünce kalemi kendisine bırakmanın çok daha yerinde olacağına karar verdim.

Ancak konuya girmeden şunun da altını çizmeliyim;

Biz vakıfı Kurum-Kuruluş-Grup ve Platformlar kategorisinde değerlendirdik  ama Vakıf adına yaptığı çalışmalara bakılır ise Arife Hanıma da  rahatlıkla Rol Modellerimiz kategorisinde  yer verebilirmişiz.

Dolayısı yazıya önce bu rol model vakıf yöneticisini kendi sözcükleri ile tanıtarak başlamakta yarar var diye düşünüyorum.

Merhabalar,

Vakfımızın ilk yöneticisiyim.

01.07.2019 tarihinde başladığım görevimi, devlet ve özel sektörde yaptığım eğitimciliğim ve yöneticilik deneyimlerimle sürdürüyorum. Öğrenmeyi öğretmeyi ve çocuklarımızı çok seviyorum. Vakıf gibi çok değerli bir STK’da çalışmaktan da çok mutluyum. 

Yaptığım işimin önemi; Atatürk Türkiye’sinin nimetlerinden yararlanarak parasız yatılı okuyan bir öğretmen olarak, ülkeme ve Cumhuriyetimize olan borcumun kıymeti. Çocuklar geleceğimiz. Özellikle, ışığının parlaması için küçük dokunuşlara ihtiyaç duyan güzel çocuklarımıza dokunabilmek, cesareti korkusuna yenik düşmüş yüreklere, cesaret verebilmek, ürkekliğini gülümsemelerle yok etmek. İlimin, bilimin, teknolojinin ve değerlerimizin yolunda, dünümüzü unutmadan umutla ve çok çalışarak hedeflerine yürümeleri için buradayım.

Ve biliyorum ki, sevgiyle yapılan her iş başarıyla sonuçlanır.

Bunları paylaşma fırsatı verdiğiniz, yol açtığınız ve sesimiz olduğunuz için çok teşekkür ederiz.

Saygılarımla

Arife KOMAN

Alptemoçin Bekler Eğitim ve Endüstriyel Gelişim Vakfı Müdürü

Şimdi sıra Müdiresini artık tanıdığınız vakfın sıra dışı,ezber bozan ve en önemlisi Fark Yaratan kimliği ve faaliyetlerini anlatan kalemlerinde…

ALPTEMOÇİN BEKLER EĞİTİM VE ENDÜSTRİYEL GELİŞİM VAKFI ÇALIŞMALARI

KURULUŞ;

1978 Yılında Recep Bekler ve Ahmet Kurtcebe Alptemoçin’in ortaklığında kurulan Erkurt Holding, 40. Yılında, Yönetim Kurulu kararı ile, Vakıf kurma hazırlıklarına başlar ve 08.11.2018 tarihinde kuruluşunu tamamlar.

Vakıf senedimizde kuruluş amacımız şöyle açıklanmıştır.

“Alptemoçin Bekler aileleri olarak 1970’li yılların başında başlayan beraberliğimiz, yıllar içinde çok şirketli ve binlerce çalışana istihdam sağlayan bir yapıya dönüştü. Kendi değerlerimizle ürettiğimiz ürünler sayesinde Türk sanayisini gerek yurt içinde gerekse de yurt dışında temsil ediyoruz.

Günümüzde üretim teknolojileri, büyük bir hızla gelişmekte ve değişmektedir. Rekabetçi olmak artık sadece fiyat avantajı sunmak olarak algılanmamalıdır. Rekabetçi olmak için üretim ve yönetim süreçlerinin hepsinde yenilikçi yaklaşımlarla, daha üretken çözümler bulup, bilişim teknolojilerini en etkin şekilde kullanarak daha mükemmeli aramak zorundayız. Ülke olarak hedefimiz, kendi teknolojilerini geliştiren, dışa bağımlı olmayan Türk malı ürünleri ve teknolojileri dünya pazarlarına sunabilen bir yapıya kavuşmamızdır.

Bu hedefe ulaşabilmek; öncelikle ve özellikle insan kaynağımıza bu hedefi verip yeni nesillerin de bu hedef doğrultusunda yetiştirilmesine bağlıdır. Biz de kurmuş olduğumuz Alptemoçin Bekler Eğitim ve Endüstriyel Gelişim vakfı olarak, ihtiyacı olan ailelere, çocuklarının eğitimlerinden uzak kalmamaları için destek olacağız. Üstün nitelikli çocuklarımızın endüstriyel hayata katılabilmeleri ve doğru yönlendirilebilmeleri adına onlara destek olacak ve kapsamlı rehberlik hizmeti sunacağız.

Değişen ve dijitalleşen üretim teknolojilerine ayak uydurabilecek ara elemanlar yetişmesine olanak sağlayacak programlar geliştirerek, dijitalleşen dünyanın yaratacağı muhtemel işsizliğe karşı bir seçenek sunacağız.

Yanı sıra çağın gerektirdiği yeni uygulamaların pilot projeler olarak denendiği, birlikte geliştireceğimiz ortak akılla üretilecek projelere destek vereceğiz.

Bu hedefler doğrultusunda, başarılı projeler üretmek ve çalışanların gelişmelerine olumlu katkılar sağlayabilmek adına Âlim, latif ve Celil olan Yüce Rabbimizin bizlere güç ve istikamet vermesi en büyük arzumuzdur.

Yüce Allah’ın Rızası için giriştiğimiz bu çabanın hayırlara vesile olmasını diler, Vakıf üyelerine ve yöneticilerine bu hedeflerin gelecek kuşaklara aynı heves ve azimle aktarılmasını vakfederiz.

Cenab-ı Hak yardımcımız olsun…”

Âli Kerem ALPTEMOÇİN/Yönetim Kurulu Başkanı

VAKFIN MERKEZİ

Minareli çavuş OSB Mahallesi Mavi Cadde No:25 Nilüfer/ Bursa

KURUCULARIMIZ ve YÖNETİM KURULUMUZ

Âli Kerem ALPTEMOÇİN/Yönetim Kurulu Başkanı / Mert BEKLER/Başkan Yardımcısı / esut BEKLER/Üye

Deniz ALPTEMOÇİN/İcra Kurulu Üyesi / Beyza BEKLER/İcra Kurulu Üyesi / Vakıf Müdürü/Arife KOMAN

Teknik Eğitim Sorumlusu/Abdurrahman BALI

VİZYONUMUZ

Ülkemiz endüstrisinin, ileri teknoloji ile katma değeri yüksek ürün hedeflerine ulaşması yolunda üstün yetenekli gençlerimizin liderlik yolculuklarında, gelişmelerine ve öğrenmelerine eşlik etmek.

MİSYONUMUZ

Endüstrideki dijital ve teknolojik gelişmelere kolaylıkla uyum sağlayabilecek nitelikli iş gücünün yetiştirilmesine;

Çalışanların mesleki bilgilerinin sürekli geliştirilmesi ve güncellenmesine hizmet eden faaliyetlerde bulunmaya;

Yaratıcı ve pozitif düşünen, lider, sorumluluk sahibi, çözüm odaklı, fark yaratan bireyler yetiştirilmesine destek olmaktır.

DEĞERLERİMİZ

Kurumda 10 yıl ve üzeri çalışanların değer sözcükleri;Sevgi, saygı, hoşgörü, yardımseverlik, güvenilir olma, eşitlik, öğrenme merakı, farkındalık yaratma, vefalı olma, insana değer verme, kurum kültürü, bilgi birikimi, hayat dolu bir ortam…

“Doğru dürüst çalışan ve çalışanlarıyla birlikte gelişen, ülke ekonomisine katma değer sağlayan vakıf olarak varlığımızı sürdürmek.”

FAALİYETLERİMİZ

 BURSLAR

Burslarımız, başarılı öğrencilere yönelik, ilkokul-Ortaokul-Lise ve Üniversite olarak maddi destekten yoksun 173 öğrenciye burs ve 60 öğrenciye de yeteneklerini ortaya çıkarmak üzere farklı eğitim çalışmaları yapılmaktadır.

EĞİTİMLER

Burs Yönergemiz doğrultusunda; maddi destekten yoksun başarılı öğrencilere verilmektedir. Her yıl, çıtayı biraz daha yükselterek, ilkokul, ortaokul, lise ve Üniversite öğrencilerin, okudukları yılın karneleri/transkriptleri üzerinden takip edilmektedir.

Bu yıl 173 öğrencimiz burs almaktadır.

Eğitimlerimiz; öğrencilerimizden, çok başarılı olan 60 öğrencimizi, farklı eğitimlerle destekleyerek, kendilerini tanımalarını sağladığımız ve sosyal hayata hazırladığımız çalışmalar yapıyoruz.

AHŞAP TASARIM ÇALIŞMALARI

El-göz koordinasyonu, dikkat, odaklanma ve disiplin ve el becerileri kazandırıyoruz.

YABANCI DİL EĞİTİMİ

Öğrencilerimizin okulda öğrendikleri İngilizce dil eğitimlerini, kurumsal dil okullarından destekleyerek, konuşan bireyler olmalarını hedefliyoruz, geleceğin liderlerine dünya vatandaşı olma yolunda rehberlik ediyoruz.

WEB YAZILIM

Gönüllülerimizle yapmış olduğumuz çalışmalarımızla, Teknolojik gelişimlerini ciddi biçimde destekliyor, ilgilerini, üreten bireyler olmaları yönünde geliştirmeleri, meslek seçimlerinde kendilerini tanımaları yeteneklerini fark etmeleri yönünde onları bilinçlendiriyoruz.

ROBOTİK KODLAMA EĞİTİMİ

Sayısal zekalarını geliştirecek algoritma bilgisi ile teknolojinin yaratıcı bireyleri olma yolunda çaba sarfeden, doğru sorular sorup, cevabını arayan, bireyler olmaları için cesaretlendiriyoruz.

3D KALEM KULLANIMI İLE 3 BOYUTLU YARATICI ÇALIŞMALAR

3D kalemi flament malzemesi ile kullanarak, tasarladığı şekli 3 boyutlu hale getiren öğrencilerimiz, modern resim yapmayı öğreniyor, yeteneklerini geliştiriyorlar.

DERS EĞİTİM DESTEĞİ

Ders eğitim desteğinde bulunan öğrencilerimize, Okul derslerine, Üniversiteli öğrencilerimizden ders eğitim desteği vererek, bursiyerden, bursiyere gönüllülük çalışmaları yapıyor, paylaşma duygusunu yaşayarak öğrenmelerini sağlıyoruz.

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ İLE PROTOKOL

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yaptığımız protokolle Şehit Hüseyin AKYÜZ MTAL öğrencilerine, 3 yıl devam edecek CNC eğitimi vererek sahada çalışma fırsatı ile yaparak yaşayarak öğrenme ortamı ile birlikte araç-gereç desteği veriyoruz.

DUYGUSAL DAYANIKLILIK EĞİTİMİ

Kurum Klinik Psikoloğumuz ile gönüllülük çalışması  doğrultusunda 10 haftalık grup çalışmalarında problem gözlemlediğimiz öğrencilerimizi farklı yaş grupları ile bir araya getirerek duygularını yönetme eğitimi veriyoruz.

KİTAP KULÜBÜ

Kitap Kulübü çalışmalarımızla, kitap okuma alışkanlığı ile birlikte, kitap okumanın yararları, kitap nasıl okunur, kitap okuma disiplini gibi başlıkların işlendiği çalışmalar yaparak, okuyan, anlaya, düşünen, sorgulayan, soran, cevap arayan, kendini tanıyan ve kendini ifade eden bireyler olmaları için çalışıyoruz.

GÖNÜLLÜLERİMİZLE YAPTIĞIMIZ PROJELER

ÇEVREMİ KORUYORUM PROJESİ

ATMA! HAYATA KAT…

ATIK PET ŞİŞELERİN KULLANIM ALANINA TAŞINMASI PROJESİ

 1. YIL İSTİKLÂL MARŞI ŞİİR OKUMA YARIŞMASI

İstiklâl marşımızın kabulünün 100. Yılı olması nedeniyle, öğrencilerimize şiir okuma yarışması yaparak marşımızın yazılış nedeni ve tarihi önemi üzerinde durduk. Milli duygularını katarak okudukları şiirleri, 8 kişilik farklı meslek gruplarından oluşan jüri  değerlendirdi.

2021/2022 YENİ EĞİTİM YILINDA YAPILACAK EĞİTİMLER

 • FİNANSAL OKUR-YAZARLIK
 • RİTİM DERSLERİ
 • KÜREK SPORU
 • LİDERLİK EĞİTİMİ
 • MATEMATİK
 • FELSEFE
 • TİYATRO
 • BİLİM UYGULAMALARI
 • KÜNDEKARİ AHŞAP SANATI
 • ASANAHA-KUMİKO GELENEKSEL JAPON AHŞAP SANATI

 Acaba kaçımız kentimizde ki böyle bir eğitim vahasının varlığından haberdardık?

İtiraf edeyim ben değildim.

İşte Sivil Gündem’i ve onun Fark Yaratanlarını bu yüzden çok sevdim finalini yapıyor olsak dahi sevmeye de devam edeceğim.

Dilerim bizden sonra da birileri çıkarlar,bizi bize anlatmaya devam ederler.

Arife hanım gönderisini Seneca’nın Başarı Diyalektiği ile sonlandırmış.

Üzerine kalem oynatmak haddim değil.

Alptemoçin Bekler Eğitim ve Endüstriyel Gelişim Vakfı tüm emek verenleri ve gönüllüleri ile Fark Yaratanlar 2021-Final’e hoş geldiler şeref verdiler…

BAŞARI

Sık sık gülmek ve çok sevmektir.

Akıllı insanların saygısını,

Çocukların sevgisini kazanmaktır;

Dürüst eleştirmenlerin onayını almak; sahte dostların arkadan vurmalarına dayanmaktır.

Güzeli sevmektir.

Herkesteki en iyiyi bulmaktır.

Karşılık beklemeyi hiç düşünmeden,

Kendiliğinden vermektir.

Geride ister sağlıklı bir çocuk ister kurtarılmış bir ruh,

İster bir parça yeşil bahçe,

İster iyileştirilen bir sosyal durum bırakarak,

Dünyanın iyileşmesine katkıda bulunmaktır.

Tek bir kişi bile olsa,

Birinin, sizin varlığınızdan ötürü daha rahat nefes aldığını bilmektir.

SENECA…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil