Ana Sayfa Duyurularımız, Konuk Yazarlarımız 16 Ağustos 2021 178 Görüntüleme

NAZIM ALAGÖZ SEVGİYLE SAYGIYLA RAHMETLE…

10 kasım 1947 tarihinde Bursa Nilüfer ilçeye bağlı olan Görükle köyünde , mübadil bir ailenin beşinci evladı olarak dünyaya geldi. Yedi yaşında ayrıldığı Görükle’den , ailesi ile birlikte Bursa Hisar mahallesine yerleştiler. Bursa’nın en eski okullarından Hoca İlyas okulunda öğretim hayatına devam etti, daha sonrasında ailesinin devam ettirdiği ticaret ile ilgilendi. 1970 yılında evlenerek , iki çocuk sahibi oldu.

Nazım bey,hayatı boyunca kendi işini devam ettirmiş , daha uzun zamanı ailesi gibi emlak sektöründe ticari faaliyet göstererek geçirdi. Ticaret ve imalat konusunda çok farklı sektörlerde iş yapmış olsa da tarih merakı ve fotoğrafçılık tutkusu her zaman devam etti. İşinden vakit kaldığında, mümkün olduğu kadar Bursa’nın faklı tarihi yerlerini gezip öğrenmeye çalışarak Türkiye’de Ege başta olmak üzere , antik yerleşim yerlerini 1970’li yıllarda ziyaret edip , fotoğrafladı.

Tarih merakı hala devam eden Nazım Alagöz , yurt içi ve yurt dışına yaptığı seyahatler ile fotoğrafçılık tutkusunu devam ettirmekte, gittiği yerlerin fotoğraflarını ve videolarını çekerek , tanıtımlarına ve belgelendirilmelerine katkıda bulunmakta. Doğduğu köy olan Görükle’de kurulan Görükle Kadın Dayanışma Kalkındırma ve Kültür Derneğini’nin tanıtımı ve gelişmesi için , dernek mensubu kadınların ürettiği ve yaptığı yemeklerin tanıtımı için fotoğraf ve videolar hazırladı.

Az bilinen , yöreye özgü yemeklerin, gelecek nesillere aktarılması için, yemeklerin yapılışı ve tarifi ile ilgili videolar çekti. 8 Mart 2019 tarihinde Dünya Kadınlar günü kutlamaları adına , Görükle Kadın Dayanışma Kalkındırma ve Kültür Derneğinin düzenlediği fotoğraf sergisine , çektiği fotoğraflar ile katkıda bulundu. Bursa Hoca İlyas Okulunun Yönetimine ve Derneğine , okul adına yapılan çalışmalarına katılarak , okulun eski mimari yapısının korunması ve restore edilmesi için çorba da tuz oldu.  Okulun eski mezunları ile bir araya gelip, eski mezunların fotoğraflarını çekerek , okulun devamlılığını sağlamak adına birlik oluşması için çaba göstermektedir. 2018 yılının Ekim ayında , kendi ailesinin ve Görükle halkının büyük çoğunluğunun mübadil olarak ayrılarak geldiği , Yunanistanın Selanik şehrinin Langaza ilçesine bağlı Sufa , Mastar ve eski Kavala yerleşim yerlerini ziyaret etti ve bu gezisinde, Sufa köyü Derneği ve köy müzesini fotoğraf ve videolar ile kayda alarak köylerin güncel halini ve ulaşım yollarını belgeledi. Sufa köyündeki Mübadil derneği üyeleri ile görüşürüp , röportaj yaptı, iki ülkenin Mübadil dernekleri arasındaki dostluk için iletişim kurdu. Bu gezi sayesinde elde ettiği görsel materyalleri kullanarak , Bursa Lozan Mübadilleri derneği katkıları ve kullanılmasına izin verdiği görsel materyaller ile bölgenin tarihi , mübadele ve bölgenin güncel hali hakkında bilgi veren on bölümlük videolar hazırlayarak , Bursa Lozan Mübadilleri derneği ile paylaştı.

Nazım Alagöz’ü rol model yapan en dikkat çekici özelliğinin yaptıklarını yorulmadan,bıkmadan,pes etmeden bu yaşında dahi sürdürüyor olması.

İnanıyorum ki onun bu çalışma,üretme ve paylaşma sevdası hayata küsmüş pek çok insanın morallerini yerine getirecektir.

 


Görükle Kadın Dayanışma Kalkındırma ve Kültür Derneği

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil