Ana Sayfa SPAM 16 Ağustos 2021 253 Görüntüleme

ÖZEL İNSANLAR // FARK YARATANLARIMIZ

.

 

 

 

 

 

Ben profesyonel bir şeker hastayım;

Tip 1 den tip 2 ye terfi ettiğimi öğrendiğim de yaklaşık yedi oldu

Hastalığın adı şeker olmasına şeker de, insana yaptıklarının acısı pek fena.

Her şeyden önce yaşam kalitesinden vuruyor musallat olduğunu.Kendini öyle bir dayatıyor ki kişinin hayatına çoğu zaman sökülüp atılması hiç mümkün olmuyor.

Hele ki dikkat etmeyerek onunla yaşamayı oyun sananlar için.

Diyabet yetişkinler için ne kadar tehlikeli ise çocuklar için onun iki katı tehlikeli.

Çocukların hastalığın getirdiği olumsuzlukları kabullenmelerinin ve yaşamlarını kısıtlı sürdürmelerinin zorluğu da göz önüne alınırsa belki de 4 hatta on katı tehlikeli.

İşte Bursa Tip 1 Diyabetliler Derneğinin 2015 yılında ki  kuruluş amacı da tam da bu.

Dernek  toplumu tip 1 diyabet hakkında bilinçlendirerek farkındalığını arttırmak adına kurulan ve Tip 1 diyabetli çocuk, birey ve yakınlarının yaşam kalitesini arttırmak günlük hayatta karşılaştıkları zorlukların ortadan kaldırılmasına yönelik faaliyetler ve etkinlikler düzenlemeyi hedef edinmiş bir sivil toplum kuruluşu.

Hayırsever insanların yaptıkları bağışlarla her sene şenlikler düzenleyerek diyabetli çocuk ve bireylerin yalnız olmadıklarını hissettirmek amacıyla onları bir araya getirip ailelerin de kaynaşmasını sağlamakla kalmıyorlar,Tip 1 diyabetli çocuk ve bireylerin insülin pompası,set,rezervuar ve şeker ölçüm aletleri gibi hayatını kolaylaştıracak tıbbi cihaz desteğini yine yapılan bağışlarla ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırıyorlar.

Çeşitli spor etkinliklerinde pankart açarak tip 1 diyabetli çocukların  sesi de olan dernek,diyabetli çocukların okulda karşılaştıkları zorlukları en aza indirmek için kendilerine başvuran aileler ile tanışıp,okullarına giderek çocukların arkadaşlarına, öğretmen ve okul yöneticilerine diyabet hakkında bilgiler vermekte derneğin bir diğer faaliyet alanı.

Belli aralıklarla konu ile ilgili bilgileri tazelemek, yeni teknolojileri ve gelişmeleri öğrenmek için akademisyenlerle de bilgilendirme toplantıları yapan Bursa Tip 1 Diyabetliler Derneği  sık sık diyabetli ailelerle bir araya geliyor ve Pandemi döneminde de sosyal medya üzerinden bilgilendirme toplantılarını gerçekleştirerek  çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Derneğin yönetim kadrosu ise, Başkan Yadigâr Aydın Başkan yardımcısı Ayşe Evcioğlu, Sayman Ernur Keser,Sekreter Seynur Eken ile üyeler Doç Dr Erdal Eren,Yelda Karayanık,Murat Bayizit tarafından oluşturulmuş.

Tip 1 Diyabetliler Derneği günümüzde süratle artmaya devam eden şeker hastalığından muzdarip çocuklara yönelik yürüttüğü ve sağlık ile bilinçlendirme tandanslı çalışmaları ile Fark Yaratanlar 2021 ödül listemizde yer alıyor.

Bence de attıkları her adım ile diyabetli çocukları verdikleri umut ile de bir FARK YARATAN olmayı sonuna dek hak ediyor.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil