ÖZEL İNSANLAR // FARK YARATANLARIMIZ

ÖZEL İNSANLAR // FARK YARATANLARIMIZ

Koruyucu aile; çeşitli nedenlerle öz ailesi yanında bakımları bir süre için sağlanamayan çocuklarımızın kendi aile ortamlarında eğitim, bakım ve yetiştirilme sorumluluğunu kısa veya uzun süreli olarak, ücretli veya gönüllü statüde devlet denetiminde paylaşan, hissettikleri toplumsal sorumluluğu gösterebilen uygun aile ya da kişilere Koruyucu Aile deniliyor.

Koruyucu aile Aile ve Sosyal Hizmetler Bankanlığı ile işbirliği içinde; çocuğa, öz ailesi, okulu ve çevresiyle ilişkilerini devam ettirmelerini sağlayarak yardımcı olurken Koruyucu aile hizmeti ile amaçlanan hedef, korunma ve bakım altında bulunan çocuğun, karmaşık ve sorunlu olan dönemini örselenmeden geçirmesini ve normal hayatını devam ettirmesini sağlamak.

Ülkemizde T.C. vatandaşı olup sürekli olarak Türkiye’de ikamet eden, 25-65 yaş aralığında bulunan, en az ilkokul mezunu, düzenli geliri bulunan, evli/bekâr veya çocuklu/çocuksuz herkes (çocuğun biyolojik anne-babası ya da vasisi dışındaki kişiler) koruyucu aile olabiliyor ise de,konuyu gönüllü aile kavramı ile de karıştırmamak gerekiyor.

Gönüllü aileler bakım kuruluşlarında koruma ve bakım altında bulunan çocuklara gönüllü aile olarak; kendi ilgi, yetenek ve eğitimleri doğrultusunda katkı vermek amacıyla, etkinlik ve çalışmalar yapabilen,istekleri doğrultusunda ve uygun görülmesi halinde çocukları resmi tatil ve özel günlerde yatılı olarak evlerinde konuk eden aileler.

Koruyucu aile hizmetinde ise çocuk hakkında yeni bir hizmet modeli belirlenene kadar, çocuğun aile ile birlikte ve  ailenin bir üyesi olarak yaşaması söz konusu.

Son olarak ta,evlat edinme ile koruyucu ailelik arasında ki farkları not edip,sözü Bursa Koruyucu Aileler Derneğine bırakayım;

Evlat edinme Türk Medeni Kanunu’nun 305 ila 320’nci maddelerinde düzenlenen, mahkeme kararıyla neticelenen bir süreçken Koruyucu Ailelik Sosyal Hizmetler Kanunu’nun 24’üncü maddesi ve Koruyucu Aile Yönetmeliği kapsamında kuruluş bakımına alternatif koruma altındaki çocukların aile yanında bakımlarına yönelik süreli ve geçici bir hizmet modeli.

Bursa Koruyucu Aileler Derneği’ de Bursa’da ki bakım ve koruma altında bulunan çocukların yaraları gözetilerek Koruyucu Ailelik ve Gönüllük sistemin tanıtımı ve desteklenmesi konusunda faaliyetler yürütmek,çocukların aile ortamı içerisinde bedensel,eğitsel,psiko-sosyal yönünden sağlıklı bir kişilik ile iyi alışkanlıklar kazanarak hayata hazırlanmaları için koruyucu aileler yanında bakımlarını teşvik etmek ve yaygınlaştırmak için çocuk ve koruyucu aileleri desteklemek,ortak faaliyetler yürütmek bu doğrultuda çalışmalar yapan diğer kuruluşları desteklemek amacı ile 10 Ekim 20216 tarihinde kurulmuş.

Dernek  ve faaliyetleri ile ilgili ayrıntılara sitelerinden ulaşılabileceğini belirtiyor,yarattıkları farktan dolayı tüm emeği geçenlerini tebrik ediyoruz.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil