Ana Sayfa SPAM 16 Ağustos 2021 151 Görüntüleme

ÖZEL İNSANLAR // FARK YARATANLARIMIZ

Kaç Hekiminiz var?
Yazıyı okumaya başladığınız ana kadar kaç hekiminiz oldu ?Ya da pratisyen ve muhtelif uzmanlık dallarından kaç hekim ile yolunuz kesişerek sağlık hizmeti aldınız?Hadi birlikte saymaya çalışalım.Dünyaya gelirken en az bir; çocukluk döneminizde gelişiminiz ile değişken olmak üzere üç ya da beş, ergenliğinizde doğumunuzda ki o bir yine sabit kalmak kaydı ile yaşamış olmanız kuvvetle muhtemel çeşitli komplikasyonlar sonucu üç daha ekleyelim; yetişkinlikten orta yaşınıza kadar bir çok ana bilim dalından da en az dört olsun, şimdilerde ben gibi son baharı yaşıyorsanız kalbinden,iç hastalıklarına, gözden, ortapediye bir beşte onlar yapar, ameliyat geçirdiyseniz bir üç daha ekleyiniz üzerine, kaza geçmişiniz varsa ve yaralandıysanız bir üç te ona koyun,dişçinizi atlamak olmaz tabii hadi ona da bir diyelim.Kadınsanız jinekoloğunuzda olacak elbet o da bir olsun,bu ülkede çok doğal yadısınacak bir şey yok psikiyatristte de yolunuz düşmüş olabilir onu da  da en az bir sayalım…

Kaç etti?

Durun hemen saymayın ama.

Anneniz babanız aile büyükleriniz eşiniz çocuklarınız da bir bakıma siz sayılırsınız dolayısı onların hekimleri de sizin hekimleriniz; koyun buradan da en az bir on beş.

Eczacılarını da hekimlerinizin ayrılmaz bir parçasıdır onlara da bir beş diyelim mi?

Evcil hayvanınız varsa onun veterinerini de eklemek lazım tabi.

En sona da yaşamınız boyunca çeşitli sağlık nedenlerinden dolayı birer kez baş vurduğunuz hekimleri de bir hatırlayın verin ki onlar da hiç yoksa üçtür-beştir.

Bitti mi ?

Bitmedi elbet; peki hani ailenizin bir ferdi olan AİLE HEKİMİNİZ ?

Şimdi sayabilirsiniz bu yaşınıza dek kaç hekiminiz olduğunu.

Ha bundan sonra tanışacağınız hekimleri de atlamayınız lütfen. Onların varlığını henüz bilmeseniz de hepsi şu anda bile görev başında yurdun bir yerlerinde hayat kurtarmak,hayat vermekle meşguller.

Ben kırk beş saydım.

Hadi kırk olsun.

Bu birimizin hekim istatistiği

Çarpın seksen üç milyonla

Ne çıkacaksa o da ulusça hepimizin hekim istatistiği.

Peki bu istatistik sonucu kadar hekimimiz var mı?

Elbette yok; en gelişmiş ülkelerin bile yok.

Ama onlar sayıca bu kadarmış gibiler.

İnsanın neresi acıyorsa canı orada derler ya; hekimler de oradadırlar. Canımız nereden yanıyorsa orada tam ortasında kavgaya tutuşurlar acıyla.

Zaferlerini de biz kutlarız dualarımızla…

İşi ticarete dökerek tüccar hekim olanlarını koyun bir tarafa geri kalanı hayatımızın her döneminde her aşamasında her an yanımızdalar.

Olur a,bazen biz onlara kızarız bazen onlar bize ancak barışmak için ile bile uzmanlıklarına ihtiyacımız vardır.

Hele ki şimdi.

Korananın esaretine girmiş halimizle.

Hekimlik somut bilimdir ve neden sonuç ilişkisine dayanır.

Biz nedenleri oluştururuz onlar sonuçlarını değiştirmeye çalışırlar.

Dolayısı ile bize rağmen iyileştirdikleri de çok olur yine bizi.

Yeminlidirler; yeminlerinin özünü de;

“Mesleğimi vicdanımla, onurumla ve iyi hekimlik ilkelerini gözeterek uygulayacağım”

Cümlesi teşkil eder.

İrtibatımız hiç kesilmez, Hippokrates’den bu yana yani MÖ.5.yüz yıldan bu yana kesilmediği gibi.

Kesilmez de onlarında insan yaratıldıklarını et ve kemikten mamul olduklarını daha da önemlisi duyguları ve kalplerinin de bulunduğunu unutmamak gerekiyor.

Bir de o kalpleri kırmanın günahının büyüklüğünü.

Ben bu güne dek başvurduğum hiçbir hekimin rahatsızlığıma koyacağı tanı ve uygulayacağı tedavisinin ön koşulu olarak siyasi görüşümü sorduğuna tanık olmadım.

‘‘ Vaay demek sen şu,bu partiden değilsin ha… ben sana bakmam hadi başka kapıya birader diyenini de duymadım.

Aksine taban tabana zıt dünya görüşlerine sahip olduğumuz ama beni iyileştirmek için karda bata çıka yürümeyi göze alarak gece yarısı evinden çıkıp gelen hekim bile  tanıdım.

Dolayısı onların kalplerini kırmamakla birlikte hiç birini politikaya da bulamamak gerekiyor.

Ve dediklerini ön yargının yargısız infazından çok ötelerde dinleyip anlamak.

Kim ne derse desin oyunun sonunda söz hekimlerde.

Tıp bilimi henüz hamesetle hastalık giderebilecek bir tedavi yöntemi bulamadı.

Koca Mustafa Kemal ATATÜRK herhalde boşuna demedi

‘’Beni Türk Hekimlerine Emanet Ediniz’’diye.

Galiba esas sıkıntı da burada ya;

Onun dediklerinden bir santimetre kaymak bu günün dünyasında elli yıl geriye gitmeye denk geliyor.

Ez cümle;

Kurtulduğumuz her hastalıktan sonra ‘Yeniden doğmuş gibi oldum’ deriz de ruhumuza güneş bile bir başka doğar ya,

Karşılaştığımız karşılaşmadığımız ya da bir gün mutlak surette karşılaşacağımız her bir hekim o güneşten bir parçadır.

Sözün burasında kişilerin sağlık durumlarını inceleyen, tedavi eden ve hastalıkların gelişmesini önlemek için düzenli sağlık taramaları yapan doktor grubuna verilen isime ayrı bir parantez açalım mı

Aile hekimlerine yani.

Aile hekimliği demişken de Bursa Aile Hekimliği derneğine..

Misyonu

üyelerinin çalışma şartlarını daha iyiye taşımak, aile hekimliği uygulamalarındaki yenilikleri eğitimlerle paylaşmak,  sosyal ve hukuki alanlarda destek olmak için çalışmak ve tüm bu alanlarda ve üyelerinin de talepleri doğrultusunda oluşacak alanlarda çalışmalarını genişleterek sürdürmek,

vizyonu ise

Aile Hekimliği Disiplininin temel prensipleri çerçevesinde uygulanmasını sağlamak, üyelerinin özlük hak ve değerlerini korumak, kurum ve kuruluşlarda üyelerini en iyi şekilde temsil etmek olan Bursa Aile Hekimliği Derneği ilimizin içi dolu dolu sivil toplum kuruluşlarından biri.

Neler yaptıklarını ve bu yaptıklarını hangi özverileri ile donattıklarını uzun uzun yazmayacağım çünkü derneğin üyeleri hepimizin aile efradımızdan oldular artık;dolayısı ile hayatımızda ne denli önemli rol oynadıklarını hepimiz yakınen biliyoruz.

Hele bu salgın sürecinde hepsiyle yakın akraba bile olduk dersek yanılıyor olmayız sanırız..

Yönetim Kurulu Başkan  Zeynep ÖZSEVİMLİ,Başkan yardımcıları Salim Erdal ERDEM, Elif KURUEFE,Genel Sekreter: Demet BAŞAK ÖZAL,Sayman: Süleyman ARI,Erhan KUTSAL üyeler Mustafa VARLI,Rıdvan KARDEŞ ve Selime ŞAHLAN DOĞAN tarafından oluşan derneğin delegasyonunu da Özlem SEZEN,İlker KAT,Zeynep ÖZSEVİMLİ,Elif KURUEFE,Erhan KUTSAL birlikte oluşturuyorlar.Ergün GÜVENER,Hüseyin AKGÜN,Yüksel YÖNDEM ise BURSAHED’İN Denetleme Kurulu Üyeleri.Dernek Disiplin kurulun da da Hüseyin KURT,Ali TORUN ve Abdullah KARADAĞ’görev yapıyorlar.
Bursa Aile Hekimliği Derneği özellikle salgın sürecinde yaptığı çalışmalar ile Fark Yaratanlar 2021 ödül listemizde yer alıyor.
Fark Yaratanların finalinde şehrimizin bu çağdaş ve saygıdeğer sivil toplum kuruluşunu da sahnede ağırlayacak olmamız bizim için son derece keyifli olacak…

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil