Ana Sayfa SPAM 16 Ağustos 2021 157 Görüntüleme

ÖZEL İNSANLAR // FARK YARATANLARIMIZ

Şiddet kime ve neye yönelik olursa olsun en hafifinden bir davranış bozukluğudur.

Her ne kadar yeni yeni düzenlemelerle yasalarda ciddi karşılık bulsa da, bu durum,ülkemizde diğer Avrupa ülkelerine oranla daha sık yaşanmakta olduğu da yadsınamaz bir gerçek.

Ölümle sonuçlananlarının da sık sık gündem oluşturduğu bir ortamda,ben artık sözün bittiği yere gelinmiş olduğunu düşünenlerdenim.Sempozyumlar,gösteriler,yürüyüşler,özel günler,Sivil Toplum Örgütlerinin savaşımları kadına şiddetin önlenmesine yetmiyor, yetemiyor.

Bu yolda yapılan her türlü toplantıyı,protestoyu yüreğimin en içinden desteklesem de,kendimi böylesi eylemlerin somut bir sonuç oluşturmayı başarabileceğine inandıramıyorum.Protesto edilen,kınanan,hatta lanetlenen bir kurum,kuruluş vs olsa tamam.Burada protesto edilen belki de hemen yanı başınızdakinin bir saat sonra karşılaşacağı görünmez bir düşman.Ne zaman, nerede,kim tarafından yapılacağı önceden asla kestirilemeyen kalleşçe bir saldırıya maruz kalma olasılığının yüksekliği çok ürkütücü.

Sorun sosyolojik ve psikolojik olmasının yanı sıra nevrotik te.

Kadın sorunları ile ilgili bir kurum tarafından yapılan araştırmaya göre, Türk kadınların yüzde 39’u ‘tokatlanma, itilme, yumrukla vurulma, boğazının sıkılması, bir yerinin yakılması, silah, bıçak gibi aletlerle tehdit edilme ya da bunların kullanılması’ sonucu fiziksel şiddete uğruyor. Başka bir ifadeyle her 10 kadından 4’ü eşi veya birlikte olduğu kişi tarafından fiziksel şiddete maruz kalıyor. (bence bu rakam çok daha yüksek ama gizli kalıyor kadınların ruhlarında.)

Kadınların yüzde 15’i hısım akrabası tarafından tecavüze uğruyor,  cinsel olarak aşağılayıcı ya da küçük düşürücü eylemlere zorlanıyor. Cinsel şiddet bir çok durumda fiziksel şiddetle birlikte yaşanıyor. Kadınların yüzde 42’si fiziksel veya cinsel şiddete maruz kalıyor. Kadınların yüzde 44’ü de duygusal şiddet görüyor. Kadınların yüzde 23’ü eşlerinin veya birlikte oldukları kişilerin kendisinin çalışmasına engel ya da işten ayrılmasına neden olduğunu belirtiyor.Hele kadın bir de engelliyse,şiddet suyuna tirit oluyor.

Velhasıl bir de kadının negatif ayrımcılığa tabi tutulması durumu var ki,kadına şiddetin bir başka boyutunu teşkil ediyor.

Fark Yaratanlar 2021 ‘in konuğu Manisa 8 mart Kadın Dayanışma Derneği de işte bu boyutun üzerine gitmek ve kadının ikinci sınıf vatandaş sayılması yönünde ki hastalıklı algıyı kırmak üzere yola çıkmış.

2011 yılında toplumsal cinsiyet ve toplum içerisinde kodlanmış cinsiyet rollerini,yaşanan cinsiyet temelli ayrımcılığı,kadınlara ve çocuklara yönelik eril şiddeti kavradıktan sonra bu konular hakkında farkındalık oluşturmaya çalışan bir grup kadın olarak yola çıkan dernek,toplumsal cinsiyet temelli ayrımcılık ve şiddet ile mücadele edebilmek,yaşanılan çevreden başlayarak toplumun toplumsal cinsiyet ve eril şiddet  hakkında bilinçlenmesi inancı ve motivasyonu ile ”Kadınlar için farklı bir hayat mümkün diyerek” 2016 yılından itibaren dernek çatısı altında kadın ve çocuk hakları konularında çalışmalarını ulusal ve uluslararası alanlarda yürütmeye başlamışlar.

NASIL ÇALIŞIYORLAR? Dernek kamu yararına hizmet vermek amacıyla toplumun temeli olan kadının bilinçlenmesi ve kadının Güçlenmesine katkıda bulunacak eğitimler atölyeler, etkinlikler, projeler, araştırmalar ve benzeri faaliyetleri gerçekleştirmekte ve aynı zamanda, gönüllü aktivistler, psikologlar, sosyal hizmet uzmanları ve avukatlar aracılığıyla yardım istenen belli başlı konularda doğru ve güvenilir bilgi aktarabilmek amacıyla telefon görüşmesi ve yüz yüze görüşmeler ile danışmanlık hizmetleri vermekte.
NELER YAPTILAR ? Kentlerinde ki kadın sorun ve taleplerinin belirlenmesi için 3886 kadın ile birebir anket diye yapılarak çıkan sonuçlar üzerinden kadın talepleri için çalışmalar yürütüp kadın ekonomisine katkı olacak el emeği pazarının kurulmasına öncülük ederek 40 kadının bu alanda istihdamı sağlamışlar ve bu çalışmaları halen devam etmekte.
*Kadına yönelik şiddet ile mücadele kapsamında derneğimiz toplumsal cinsiyet Temelli yaşanan ayrımcılık ve benzeri sorunlar hakkında danışmanlık vermektedir. Akhisar ilçemizde yürüttüğümüz imza kampanyasında 4500 imzaya ulaşarak yerel belediyenin kadın ve aile danışma merkezi açmasını sağlamışlar.
*Özellikle Manisa’nın Akhisar ilçesi’nin “FARKINDA MISINIZ?” Projesi kapsamında kadına ve toplumsal cinsiyet Temelli ayrımcılık ve haklar konusundaki farkındalığı artırmak amacıyla 10000 adet afiş ve el broşürü dağıtıp 6284 sayılı kanun bilgilendirmesi yaparak kadınları hakları konusunda bilinçlendirme çalışması yürütmüşler.
*Kadınların, siyasette ve karar alma mekanizmalarında temsil sayısını arttırabilmek için imza kampanyası yürütüp 5500 imzaya ulaşmış, “Kadın Aday Yoksa Oy da Yok”diyerek siyasi partileri kadın aday göstermeye davet etmişler,bu proje sonucunda 11 kadının belediye meclis üyesi ve 30 kadın muhtar adayını destekleyerek 6 kadının muhtar seçilmesine rol oynanarak muhtar adaylarını siyaset eğitimi programları ile desteklemişler.
*Kadının her alanda kendini ifade edebilmesini sağlamak amacıyla drama, tiyatro ve sanatsal etkinlikler gerçekleştirmişler.
*Mesleki eğitim, toplumsal cinsiyet eğitimleri, İstanbul sözleşmesi ve 6284 sayılı kanun eğitimleri ve kadın istihdamının arttırılması ile ilgili çalışmaları halen sürmekte ve danışmanlıkları ile psiko-sosyal destekleri devam etmekte.
Yukarıda ki paragraflar Manisa 8 Mart Dayanışma Derneği’nin Fark Yaratanlar 2021 ödülüne neden layık görüldüğünü açıklamaya yeter kanaatindeyiz.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil