Ana Sayfa Konuk Yazarlarımız 9 Haziran 2021 235 Görüntüleme

Samet ŞAHİN//Hayatın İçinde Özelim

Pandemi, yaşamımızın her alanında olduğu gibi, eğitim öğretim alanında da tüm dünyayı kötü etkilemekle birlikte, bazı yeni yollar da keşfetmemize olanakta sağladı.

Artık tüm dünya da olduğu gibi ülkemizde de birçok faaliyet Web 2.0 araçlarıyla desteklenerek, koronanın olumsuz etkilerini azaltma yönünde girişimler oluşmakta.

Koronanın olumsuz etkilediği alanlardan birisi de kuşkusuz Avrupa Birliği projeleri.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de birçok proje ertelendi, iptal oldu ya da kısıtlı imkânlar ile gerçekleştirildi.

Bu yazımızda size biraz eTwining projelerinden bahsederek, yakın zaman da Bursa ilinde gerçekleştirilen bir projenin detaylarını vermek istiyorum.

eTwinning, Avrupa’da faaliyet gösteren okullar arasında iletişim kurmak,işbirliği yapmak, projeler geliştirmek için oluşturulmuş uluslararası bir ağ.

Bu ağda, Avrupa da ki okullar arası işbirliğini teşvik ederek, eğitimciler için çevrim içi ve yerinde sürekli etkinliklerle Mesleki Gelişim için ücretsiz fırsatlar sunmaktadır.

Çevrim içi Seminerler, öğretmenlerin çeşitli konular hakkında bilgi edinme, konuşma ve tartışma şansını yakaladıkları bir saatlik canlı çevrim içi video oturumlarıdır.

Bu eğitimlerde,  alanında uzman kişiler tarafından sınıflarımızda uygulayabileceğimiz oldukça yararlı bilgiler verilmektedir. 

Bu portaldan haberdar değilseniz, detaylarına ulaşmak ve bilgi sahibi olmak için internet ortamlarında araştırarak birçok örneğe ve eğitim videolarına ulaşabilirsiniz.

Adana/Sarıçam Erdoğan Şahin İlkokulu koordinatörlüğü ile başlatılan “Hayatın İçinde Özelim” (In Life I’m Special) projesine Bursa’da Meliha Cemal Bağcı Ortaokulu ortaklığıyla gerçekleşmekte ve okulda görev yapan matematik öğretmeni Özlem Yılmaz önderlik etmektedir.

Ayrıca projede, İnönü Orta Okulu ve Şehit Piyade Er Nezir Akgül Ortaokulu öğrencileri de yer almaktadır.

Bursa, Adana ve Slovenya’dan 9 öğretmen ve 48 öğrencinin katılımıyla devam eden projede; özel gereksinimi olan bireylerin, öz bakım ve sosyal yaşam becerilerini bağımsız olarak yapabilen, özgüveni gelişmiş, toplum içinde var olduklarının farkında olan mutlu bireyler olarak yaşamlarını sürdürmelerini sağlamaya yönelik faaliyetler gerçekleştiriliyor.

Bu faaliyetler kapsamında özel gereksinim ihtiyacı olan bireylere, hayatlarını idame ettirmekte önemli rol oynayan öz bakım becerileri içerisinde el-yüz yıkama, diş fırçalama, sofra kurma-kaldırma, yemek servis etme, bağımsız yemek yeme, bulaşık ve çamaşır makinası kullanma gibi becerileri kazandırılmakta.

Bağımsız yaşam becerileri olarak, market ve pazar alışverişi yapma, postane ve bankalarda işlem yapabilme, trafik kurallarına uyma gibi sosyal yaşam becerilerini yaşayarak öğrenme metotlarıyla gerçekleştirilmektedir.

15 Mart 2021 tarihinde başlayan proje 15 Haziran 2021 tarihinde sona erecek olup 2 ay sürecektir.

Umuyorum ki; bu proje diğer öğretmenlerimize de örnek olur, böyle küçük dokunuşlar ile bunun gibi projeler hazırlanarak geçirdiğimiz günlerin kötü etkilerini en aza indirmemizi sağlamış oluruz

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil