Ana Sayfa SPAM 30 Nisan 2021 267 Görüntüleme

ÖZEL İNSANLAR//NEJAT BASMACI

1912’de Selanik’te doğdu. Ailesi İstanbul’a göçtü. O da, İstanbul’un kozmopolit kültürüyle büyüdü. Şişli Terakki Lisesi’ni bitirdi; hayatını kazanmak için tiyatro yapmaya başladı. Cumhuriyet Gençler Mahfeli’nde seyirci karşısında ilk kez göründüğünde 11 yaşındaydı. Şişli Halkevi Tiyatro Kolu’nda çeşitli etkinliklere katıldı; yeni deneyimler kazandı. Hayatını kazanmak için bir süre manifaturacılık da yaptı. 1928’de Para Delisi adlı oyunla profesyonel oyunculuğa geçti. Asıl ününü 1945’de girdiği Ses Opereti’nde yaptı. Salamon ve Tikli Adam rolleriyle büyük üne kavuştu. Yeni Ses, Şen Ses Operetleri’nin temel kadrolarında yer aldı. Yıllarca Muammer Karaca Tiyatrosu’nda çalıştı. Kenan Büke ile ortaklaşa kurdukları, – Aziz Basmacı – Kenan Büke Topluluğu! – kendi adlarını taşıyan tiyatroda sanat hayatını noktaladı. Kart Horoz adlı oyunu, aylarca kapalı gişe sahnelenmiş, Basmacı’nın son büyük başarısı olmuştu. 1969’da çok ağır sürmenaj geçirdi. Ağır hastalığı, onu çok sevdiği tiyatrodan-sinemadan uzun süre uzaklaştırdı.

Sinemamızın ilk döneminin bel kemiğini oluşturan ‘Tiyatrocular Grubu’ndandı. 1946’de Bir Dağ Masalı filmiyle sinema sahnesinde ilk görünmüştü. Tuzak, Darıldın mı Cicim Bana, Nasreddin Hoca gibi filmlerde oynamıştı. Sinemada ‘halk komiği’ olarak ünlenmişti. 60 civarında filmde yan rollere hayat verdi. Sinema ve tiyatroyu birlikte götürüyordu. Basmacı’nın son filmi Emel Sayın’ın başrolünü oynadığı Acı Hatıralar’dı. ABD’li sovmen ve komedyen Danny Kaye hayranıydı. Ud, bateri, keman ve piyano çalıyordu. Film-San Vakfı’nın kurucularındandı; onur üyesiydi.

1978 de bazı ilerini çözebilmek için Ankara’ya gitmek üzere  hanımıyla beraber Haydarpaşa’dan trene bindi, ama Ankara’ya ulaşamadı. Ecel,onu trende yakaladı. Kalp krizi, yaşam dolu, kıpır kıpır, yüzünden gülücük eksilmeyen, çevresine mutluluk dağıtan bir değeri alıp götürüverdi. Heyecanlanmasa, strese girmese belki bir süre daha yaşayabilirdi. Ama alın yazısı denilen gerçeğin önüne geçilemiyordu.

Bir röportajında, ‘Hangi takımı tutarsınız?’ sorusunu, ‘En az gol yiyeni,’ diye cevaplamıştı. Hangi yazarı takdir edersin, diye sorulduğunda da, ‘Gönül Yazar’ı,’ demişti. Ruhu şad olsun.

Özel İnsan Nejat Basmacı’yı anlatmaya başlamadan daha doğrusu anlatmaya çalışmadan önce Burhan Aytekin’in Nadya Ayvazyan’dan alıntıladığı bu ülkeye mal olmuş bir sanatçının yukarıda ki  kısa hayat öyküsüne yer vermek istedim.

Çünkü o Nejat Basmacı’nın babası Aziz Basmacı idi.

Yani Aziz Amca.

Hani bazı insanlar vardır;yürekleri kor kor alevdir de nefesleri size imbat rüzgarı gibi gelir.

Bir rahatlarsınız onların yanında,bir başka dünya da imiş gibi hisserdersiniz kendinizi.

Kısacası iyi gelirler size.

Hem size hem içinize.

Böyle bir adamdır işte Nejat Basmacı.

Son derece zeki,bir o kadar da hatır gönül bilen.

Ben şanslıyım;onu tanımakla kalmadım otuz beş yıldır da dostuyum.

Ortalama bir ömre sığacak kadar anı biriktirdim Necoyla.

Zaman zaman açar yüreğimi bakarım hepsine teker teker duruyorlar mı diye.

Sonra içimden kocaman selam  gönderirim kadim dostuma.

Alır o selamı nerede olsa; bilirim.

Necoyu özel insan yapan şey nedir diye sorsanız sanatçılığından kadirşinaslığına üst üste bir sürü maharetini sayarım da,onun özel insan olarak doğduğuna olan inancım tüm saydıklarımın önüne geçer.

Sanki özel olmakla görevlendirilmiş gibidir gözümde.

Ve hayat gibidir;

Ne kaleme gelir ne de bir fotoğrafa sığar.

Yani anlatılmaz yaşanılır Nejat Basmacı;

O yüzden anlatmaktan vazgeçtim; sizi onunla tanıştırmaya karar verdim.

Ne zaman mı?

İlk Fark Yaratanlar Ödül Törenin de üzerimde hakkı oluğuna inandığım eşi Nükhet hanımefendi ile birlikte Bursa’ya geldikleri zaman.

Çok uzun süredir fiziken görüşemiyoruz ama biliyorum ki her gün bir anımız gidip gelir aramızda.

Dedim ya ben şanslıyım;

Yaşayabildim Neco’mu…

Ama henüz daha ikimizde çizginin bu tarafındayken dünya gözüyle bir kez daha göremezsem gözüm açık giderim onu da söyleyeyim.

Kulakları çınlar belki…


Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil